KPSS Soruşturmasında 2 bin 500 memura şok

2010 KPSS Soruşturmasında 2 bin 500 memur görevinden alınabilir.

11 Kasım 2015 Çarşamba, 07:44
KPSS soruşturması

2010 KPSS Soruşturmalarında sona doğru gelinirken bu gün Ankara’nın gündemine bomba bir haber düştü.KPSS Soruşturması çerçevesinde 2500 memurun görevinden alınabileceği ifade edildi.2010 KPSS Sınavı ve memur atamaları mercek altına alınmış ve konu ile ilgili soruşturma devam ederken usulsüz atananların maaşları geriye doğru iade edilecek.

2010 KPSS Soruşturması çerçevesinde söz konusu memurlar isterlerse pişmanlıktan faydalanıp örgüt ve paralel yapı ile ilgili bilgiler vermeleri durumunda memuriyetleri pişmanlık yasası gereği yanmayacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 2010 KPSS soruşturmasında sona gelinirken, Meclis gündeminde olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak yeni düzenleme ve yürüyen yargı süreçleri KPSS soruşturmasında şüpheli olan ve memuriyette bulunan yaklaşık 2 bin 500 memurun ihracını gündeme getirdi. Düzenleme hayata geçerse Paralel şüphelilerin önemli kısmı memuriyette aldıkları maaşları geriye dönük olarak yasal faiziyle birlikte iade etmek zorunda kalacak. KPSS soruşturması kapsamında 100 ve üzeri net yapan 3 bin 227 şüpheliden yaklaşık 2 bin 500’ü devlet memuru.

MAAŞLAR İADE

Düzenlemenin hayata geçmesi halinde 2 bin 500 kişinin meslekten ihracı gündeme gelecek.2010 KPSS’de iptal edilmeyen Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı sonuçlarıyla memuriyete yerleşen yaklaşık bin 400 şüpheli göreve başladıkları tarihten itibaren aldıkları maaşları yasal faizleri ile devlete geri ödemek zorunda kalacak. Soru hırsızlığıyla memur olan yaklaşık 1400 kişinin yapacağı geri ödemenin 200 bin TL civarında olacağı belirtiliyor.

PİŞMANLAR KURTULACAK

Şüpheliler ‘etkin pişmanlıktan’ yararlanma hakkına sahip. Eğer yaptıklarından pişman olur, örgüt ve sınav yolsuzluğuyla ilgili bilgi verirlerse bu haktan yararlanabilecekler. Bu şüpheliler cezai indirim ya da haklarındaki suçlamalardan “takipsizlik” kararıyla kurtularak memuriyetlerine devam edebilecek

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.