Meb,Merkezi Ortak Sınav Kılavuzunu yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullar da ortak sınav kılavuzunu yayınladı.Merkezi sistem ortak sınav tarihlerini birinci dönem için 28-29 Kasım 2013,ikinci dönem ortak sınav tarihlerini ise 28-29 Nisan 2014 olarak belirledi.

23 Ekim 2013 Çarşamba, 18:49
Meb,Merkezi Ortak Sınav Kılavuzunu yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullar da ortak sınav kılavuzunu yayınladı.Merkezi sistem ortak sınav tarihlerini birinci dönem için 28-29 Kasım 2013,ikinci dönem ortak sınav tarihlerini ise 28-29 Nisan 2014  olarak belirledi.

Milli Eğitim Bakanlığı SBS’nin yerine getirdi Ortak sınavlar kapsamında 8.sınıflarda Türkçe,fen ve teknoloji,din kültürü ve ahlak bilgisi,matematik,TC İnkilap Tarihi ile Yabancı dil sınavlarını her dönem 2 yazılısı olan derslerden birinci sınavı,3 yazılısı olan derslerden de ikinci sınavı ortak yapacak.

MEB Sınavlarla ilgili usul ve esasları belirten “2013-2014 Eğitim ve Öğretim Yılı orta Öğretime Geçiş ortak sınavları e-kılavuzu”nu resmi internet sitesinden yayınladı.

Ağırlıklandırılmış ders puanları nasıl hesaplanacak?

Yıl sonu başarı ortalamasına ortak sınavlardan alınan puanlar dahil edilecek.Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında Matematik,Fen ve Teknoloji ile Türkçe dersleri için 4,TC İnkilap Tarihi,Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı dil dersleri için 2 katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak her bir dersin ağırlıklandırılmış puanları hesaplanacak.Merkezi ortak sınavda puanlama 700 puan üzerinden yapılacak.

Orta Öğretime yerleştirilme esas puanları nasıl hesaplanacak?

Orta öğretime yerleştirme esas puanlarının hesaplanmasında öğrencilerin 6,7 ve 8.sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8.sınıf ağırlıklandırılmış ortak puanlar toplanacak ve elde edilen puanlar ikiye bölünerek 500 puan üzerinden hesaplanacak bu şekilde de ortaokul öğrencilerinin orta öğretime esas yerleştirme puanları bulunacaktır.

Sınavlar nerede ve ne zaman gerçekleştirilecek?

Orta Öğretime Geçiş Merkezi sınavı Tüm Türkiye’de,KKTC’de ve Milli Eğitime Bağlı Okulların Olduğu ve sınav yapılması uygun görülen okullarda yapılacak.Sınavlar uygun görülen merkezler de 9:00,10:30 ve 12:00’de yapılacaktır.

Ortak sınavlar sınav takviminde belirtilen günlerde ve her gün 3’er sınav olmak üzere toplam 6 sınav gerçekleştirilecek.Sınav yapılan okullarda ders yapılmayacak.

Ortak Sınavlarda her dersten kaç soru sorulacak ve yanlışlar doğruyu götürecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığının gerçekleştireceği Merkezi Ortak Sınavlarda her dersten 20 soru sorulacak ve yanlışlar doğru yapılan soruları etkilemeyecektir.Sınavlarda iki kitapçık türü kullanılacak ve her sınav süresi 40 dakika olacak.

Merkezi Ortak Sınav Tarihleri 

Orta okul 8.sınıf birinci dönem merkezi ortak sınav 28-29 Kasım 2013 tarihinde,İkinci dönem ortak sınavı ise 28-29 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.

Birinci dönem mazeret sınavları 14-15 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilecek.İkinci sınavın mazeret sınavları ise 10-11 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.

Merkezi ortak sınavlarda mazeret sınavına girme şartları nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığının kılavuzda belirtilen tarihlerde yapacağı sınavlara girmeyen öğrencileri okul müdürleri derhal tespit ederek e okul sistemine işleyecektir.Eokul sistemine işlenen öğrenci Mazeret durumunu gösteren belgeyi 1 gün içerisinde ortaksinav@meb.gov.tr adresine sunmak zorundadır.Aksi takdirde bu öğrenciler sınava giremeyeceklerdir.

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.