Dershanelere alternatif ne olacak?

Dershanelerden Temel Liseye Dönüşen Kurumlara yeni teşviklerde verilecek.Dershanelere alternatif olarak kurs merkezleri devreye girecek.

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 09:26
öğretmen1

MEB Anayasa Mahkemesinin Dershanelerin kapatılması kararının ardından yeni çözüm yolları aramaya başladı.Dershane dönüşümü yapan kurumların tekrar dershane olmasına olanak verilmeyeceği gelen haberler arasında.Dershanelerden Temel Liseye Dönüşen Kurumlara yeni teşviklerde verilecek.Dershanelere alternatif olarak kurs merkezleri devreye girecek.

MEB( MILLI EĞITIM BAKANLIĞI ), dershaneleri kapatan legal düzenlemeyi iptal eden Anayasa Mahkemesi (AYM) hükmünün sonrasında muadil çözümler üzerinde çalışmaya başladı. Bilhassa temel lise veya özel okullara dönüşen müesseseleri mağdur etmemek için yeni teşviklerin verilebileceği duyuruldu . Talebeler için ödenecek 2 bin 500 ila 3 bin 500 TL teşviğin yanında yüzde 30 kontenjan sınırlamasının kaldırılması ve 4 senelik öğrenim süresinin 2 seneye indirilmesi formulü üzerinde duruluyor. Temel liselerde tüm sınıf kademeleri için yüzde 30 sınırlaması var. Temel liseler genel kontenjanın yüzde 30’u kadar 9, 10, 11 ve 12. sınıflarına öğrenci alabiliyor. Öte taraftan dönüşen kurumlar yeniden dershane olmak için müracaat yapamayacak. MILLI EĞITIM BAKANLIĞI’nın yeni yol haritası AYM’nin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra netleşeceği. Kararın bugün açıklanması bekleniyor.

RUHSAT İPTALİ YAPILMAYACAK

AYM kararları geriye doğru işlemediği için , kanunun sonrasında özel okula dönüşüm için MILLI EĞITIM BAKANLIĞI’e müracaat etmiş ve denetimlerden geçerek ruhsat almaya hak kazanmış kurumlar rusat iptali isteyemeyecilave. Kanunun sonrasında 3 bin 107 dershanenin 2 bin 280’i dönüşüm için müracaat etmiş , bunlardan 967’si özel okul ruhsatı almıştı. Özel okula dönüşen kurumların 727’sinin temel lise olduğu duyurulmuştu. Açılan iptal davasında temel liselere yönelik bir madde bulunmadığı için bu kurumlar, öğrenim öğretime mevcut halleriyle devam edecilave. Ne var ki istemeyerilave, yalnızca yasa gerektirdiği için temel lise olmayı onay eden kurumlar, ruhsat iptali isteyemeyecilave. AYM hükmünün sonrasında velilerin de kafası karışmıştı. Yüzlerce velinin temel liselere yaptıkları kayıtları geri çektiği de öne sürülmüştü . Ne var ki yetkililer bu iddialeri tekzip etti . Uğur Hazırlık Liseleri yetkilileri “AYM hükmünün yorumlandığı gün bile yeni kayıtlar aldık. Veliler elbette ki kaygı etti. Ne var ki mağduriyet yaşanmayacağını açıkladık . Bilhassa Bursa, İstanbul, İzmir ve Ankara’da kayıtlarımız devam etmektedir ” dedi .

ÖĞRETMENLERE KÖTÜ HABER

AYM’ninkararından en çok dershane öğretmenleri etkilenecilave. AYM, dershane öğretmenlerinin MILLI EĞITIM BAKANLIĞI’na geçişini iptal ettiyse bu çalışanların istihdamı yapılamayacak. Milli Öğrenim Bakanı Nabi Avcı “Biz dönüşüm sürecinde, dershane kapandıysa veya kendisine yer bulamamış öğretmenler için böyle bir olanak planlamıştık. Ama bu iptal edildiyse o zaman onlar için bir şey yapmamız muhtemel olmaz” dedi .

Kaynak:Sabah Gazetesi

Bu Haber 51 Defa Okundu

BU HABERLERİ OKUDUNUZ MU?

BU HABERE YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yandex.Metrica
Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.