Zeybekçi’den bonservisli öğretmen açıklaması

Memur ve öğretmen atamaları Valilerde olmalı,herkes kafasına göre tayin istememeli.

08 Kasım 2015 Pazar, 08:48
ÖĞRETMENLİKTE BONSERVİS

Adana İnovasyon fuarında konuşan Bakan Zeybekçi öğretmen atamaları ve öğretmenlerin özlük hakları işle ilgili ileriye dönük nasıl bir uygulama yapılacağının ipuçlarını verdi.Öğretmenlere bonservis uygulaması açıklaması şok etkisi yarattı.

Zeybekçi “Bu gün doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde öğretmen açığı bulunuyor.70 Bin öğretmen ataması yapıyorsun Doğu ve Güneydoğuya daha çok atıyorsun ama ertesi yıl gene açık oluşuyor.Atanan öğretmen tayin istiyor evlendim diyor.Bu durumdan kurtulmamız gerekiyor.Burada valilere gerekli yetkiler verilmeli ve İl içerisindeki memur atamalarına Valiler karar vermeli.

Örneğin bilmem ne ilindeki bilmem ne ilçesindeki bilmem ne köyüne atanan öğretmen burada çalıştığı sürece 657 sayılı kanuna tabi tutuluyor ancak bu öğretmen ben tayin istiyorum evlendim dediğinde ise bonservisini alıp o okuldan ayrılabilmeli.Bu işlemleri ise valilikler yürütmeli.”dedi.

Bakan Zeybekci “Hâlâ Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir öğretmenin ortalama kalış süresi 10.5 ay. 70 bin öğretmen alıyorsun seneye aynı açık var.” dedi. Zeybekci, devletin şehirlerde kadroları belirlerken il içinde ihtiyaç duyulan pozisyona göre hareket ettiğini belirterek işe alımın valiler yoluyla yapılması gerektiğini söyledi.

‘İLÇESİNE GÖRE MAAŞ OLMALI’
Zeybekci, şöyle konuştu: “Devlet Adana Valisi’ne ‘Al’ diyecek ama vali bilmem ne ilçesinin bilmem ne köyündeki okula öğretmen alacak. İşte ‘Ben Samsun’dan biriyle evlendim gidecektim. “Evlen. Evlenme diyen var mı? O okulda kaldığın sürece, vali seni o okula aldığı sürece 657’nin tüm haklarına sahipsin. ‘Gideceğim, tayin istiyorum’ dediğin zaman yok kardeşim. O senin sorunun. Gidecek misin al senin bonservisini git!
‘GİTTİĞİN YERDE ÖĞRETMENLİK YAPTIRMAK ZORUNDA DEĞİLİM’
Gittiğin yerde işe girmişsin girmemişsin o senin sorunun. Ben sana gittiğin yerde öğretmenlik yaptırmak zorunda değilim. Ben o okula öğretmen bulmak zorundayım.” Zeybekci, sağlıkta da aynı sistemin uygulanması, maaşların ilçeye göre belirlenmesi gerektiğini söyledi. Zeybekci, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ı ‘Ankara’daki bürokratik çemberden kurtaracak’ özel sektör kurulları oluşturmayı planladıklarını anlattı. Zeybekci, “Bir hükümet dilediğini müsteşar yapabilmeli. Reel sektörden geçiş olabilmeli.” diye konuştu.

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.