657 Değişecek işçi memur ayrımı ortadan kalkacak

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu değişecek ve memurların iş güvencesi ortadan kalkacak.

12 Kasım 2015 Perşembe, 18:41
memurlar kanunu

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu değişecek ve Kamu Kurumlarında işçi memur ayrımı kalkacak.Memurların çalışma hayatı ile ilgili çok önemli değişiklikler yapılacak.Memur kadroları 4 a,4 b,4 c ayrımı kaldırılacak ve kadrolar tek çatı altında toplanacak.Kamu Kurumlarında çalışan memurlara yaklaşık olarak 50 çeşit ödeme yapılırken bu ödeme çeşidi tek bir kaleme indirgenecek.Devlet Memurları Kanununda yapılacak değişiklik ile memurların iş garantisi ortadan kaldırılacak.

HAZAL ATEŞ

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre, Hükümet çalışma yaşamına yönelik dört yıllık bir eylem planı hazırlıyor. Radikal önlem paketi devlette çalışan işçi ve memurların çalışma hayatını kökten değiştirecek. Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumu temsilcilerinden oluşturulan komisyonun üzerinde çalıştığı düzenlemelerle 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası’nda da değişikliğe gidilecek. İşte kamuda çağ atlatacak düzenlemeler şöyle:

HARF KARMAŞASINA SON VERİLECEK: Çalışanlar arasında “4a, 4b, 4c” şeklindeki harf karmaşası bitecek. Aynı işi yaptığı halde farklı maddi, sosyal haklara sebep olan bu uygulama kalkacak.

ÜCRETLERE İNCE AYAR GELİYOR: Kamuda yaklaşık 50 çeşit ödeme yapılıyor. Bu sayının 10’a düşürülmesi öngörülüyor. Bu da, temel ücret, hizmet farkı, performans, ek ödenek, ders ücreti ve vekalet ücreti şeklinde belli başlıklar halinde olacak.

ÖĞRETMENLERE YAZ PROGRAMI: Öğretmenlerde performans artırılması ön planda olacak. Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek, yurtdışı eğitimler artırılacak.

İŞÇİ-MEMUR AYRIMI BİTECEK: Kamuda memur-işçi ayrımı bitecek. Ücret farklılıklarının ortadan kaldırılmasına özen gösterilecek.

TEK ÇATI SİSTEMİ: Personel rejimi de sosyal güvenlikte olduğu gibi tek çatı altında toplanacak. Kamu çalışanlarının hak ve sorumlulukları 657 Sayılı yasa, TSK Personel Kanunu, Hakim Savcılar Kanunu, YÖK Personel Kanunu, KİT Personel Kanunu ile düzenleniyor. Hepsinin tek yasada toplanması öngörülüyor.

İŞ GARANTİSİ BİTİYOR: Özel sektörde olduğu gibi işini yapmayanın meslek hayatı bitecek. İş garantisi olmayacak.

İŞ TANIMI YAPILACAK: İş tanımı yeniden yapılacak. Başarı ve başarısızlık da karşılık bulacak. AB ülkelerinde olduğu gibi serbest çalışma mekanizmasına ters düşen bütün maddeler ayıklanacak.

KIDEMLİ PERSONELLE KALKINMA: Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması sağlanacak. Bunun için personel teşvik edilecek.

HERKES KAMU ÇALIŞANI OLACAK: Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli memur, işçi statüsündeki çalışanların hepsi ‘kamu çalışanı’ adı altında toplanacak.

ÜCRET VE TERFİ: Performans özlük haklarının belirlenmesi ve terfide daha etkili olacak. Daha çok çalışan, daha fazla katkı sağlayan memura yüksek ücret verilecek. Performans notu zam ve ücrette belirleyici olacak.

Kaynak:Sabah.com.tr

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

2 Yorum

  1. adelet

    13 Kasım 2015 at 10:35

    Adalet, Eşitlik, Dürüstlük ve tarafsızlık ile adam kayırmacılığın olmadığı yerde iş garantisine gerek yoktur. Ancak yukarıda belirtilen kriterlerden bir tanesi aksatılırsa sistem çöker vede ülke çöker. O sebeple ADALET ADALET ve sonuna kadar ADALET diyorum.

  2. kasım

    17 Kasım 2015 at 17:02

    Ben inanmıyorum inananda kendi bilir. İşçi alacak emekli olunca devletten 110 000 – 130 000 ben alcam 40 000 yada 45 000. Sonra bana adaletten bahsedeceksiniz.Ben emekli olacam maaşım kesilecek işçi emekli olacak maaşı yükselecek. Allah sizleri başımızdan eksik etmesin 400 yıldır ben bir tek güvenilecek iktidar görmedim halkı için gerçekten çaba gösteren.

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.