Devlet memurlarının yıllık izinleri ile ilgili merak edilenler

Devlet Memurlarının yıllık izinleri ile ilgili en çok merak edilen sorular ve cevaplarını sizler için hazırladık.Devlet memurları senelik izinlerini nasıl kullanırlar?,Devlet memurlarının mazeret izinleri hangi durumlarda kaç gün olarak kullanılır?,Yıllık izinler kullanılmaz ise ne olur? Tüm bu sorular ve daha fazlası için haberimizi okumanızı öneriyoruz.

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 21:54
ÖZELHABER1

Devlet Memurlarının yıllık izinleri ile ilgili en çok merak edilen sorular ve cevaplarını sizler için hazırladık.Devlet memurları senelik izinlerini nasıl kullanırlar?,Devlet memurlarının mazeret izinleri hangi durumlarda kaç gün olarak kullanılır?,Yıllık izinler kullanılmaz ise ne olur? Tüm bu sorular ve daha fazlası için haberimizi okumanızı öneriyoruz.

Devlet memurlarının senelik izin müddetleri kaç gündür, senelik izinler nasıl kullanılır, kullanılmadığında ne olur? Devlet memurları hangi durumlarda mazeret izni alabilir? Mazeret izinleri ve senelik izin müddetleri ile alakalı bilinmesi gereken her şey!

1-Devlet memurlarının senelik izin süresi kaç gündür?

Devlet memurlarının senelik izin süresi , hizmeti 1 seneden on yıla kadar (On yıl dahil ) olanlar için yirmi gün, hizmeti on seneden fazla olanlar için 30 gündür. Mecburi hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilmektedir.

2-Devlet memurları izinlerini nasıl kullanabilir?

Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı vakitlerde, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir.

3-Cari seneden önceki izinler kullanılmazsa iptal olur mu?

Cari yıl ile bir önceki yıl hariç , önceki senelere ait kullanılmayan izin hakları düşer.

4-Öğretmenlerin senelik izin hakları var mıdır?

Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde müsaadeli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında , bununla birlikte senelik izin verilmez.

5-Radyoaktif ışınları ile personel personelin senelik izin süresi fazla mıdır?

Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla personel personele, her yıl senelik izinlerine ek olarak bir aylık sağlık izni verilir.

6-Kadın memurun doğum izni kaç gündür?

Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta müddetle annelik izni verilir. Çoğul hamilelik durumunda , doğum öncesi sekiz haftalık annelik izni müddetine iki hafta ilave edilir. Ne var ki beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık vaziyetinin çalışmaya uygun olduğunu doktor raporuyla belgeleyen kadın memur , talebi hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda , doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası annelik izni müddetine ilave edilir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle , doğum öncesi annelik izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası annelik izni müddetine ilave edilir. Doğumda veya doğum sonrasında annelik izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, talebi üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.

7-Eşi doğum yapan memura kaç gün izin verilir?

Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, talebi üzerine on gün babalık izni verilir.

8-Evlenme veya vefat hallerinde memura kaç gün mazeret izni verilir?

Memura, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi veya eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana , baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde talebi üzerine yedi gün izin verilir.

9-Kadın memurların süt izni süresi günlük kaç saattir?

Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası annelik izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, 2. altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.

10-Senelik izin ve mazeret izni sürelerinde memura maaşları ödenir mi?

Yıllık izin ve mazeret izinleri sırasında fiili çalışmaya bağlı her türlü ödemeler hariç malî haklar ile sosyal yardımlara dokunulmaz

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.