Koruma Memuru alımı

İlk etapta 10 bin koruma memuru alınacak.Daha sonra bu sayı 30 bine çıkarılacak.Koruma Memurları daha çok Üniversite ve stadlar da görev alacak

25 Ekim 2013 Cuma, 13:32
koruma memuru

2014 Yılında Üniversitelerden ve stadlardan çekilecek özel güvenliğin yerine koruma memurları geçecek.Başbakan’ın talimatının ardından içişleri bakanlığı kanun tasarısını hazırladı.Hazırlanan tasarıyla koruma memurlarının çalışma şartları,koruma memuru olma şartları ve özlüklerinin düzenlemeleri yapıldı.

İçişleri Bakanlığının yaptığı düzenlemeyle birlikte koruma memurlarının stadlara ve üniversitelere yerleştirilmesi planlanıyor.Devlet memuru statüsünde çalışması düşünülen personelin yaş sınıra da 25’e çekilecek.

İlk kez Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Üniversitelerde ve stadlarda özel güvenliğin yerine polislerin çalışmaya başlayacağını söylemesi üzerine, İçişleri Bakanlığı koruma memurları alımı için yasa tasarısı hazırlamaya başladı.

İçişleri Bakanıyla Spor Bakanı geçtiğimiz günler de koruma memuru alımının ayrıntılarını görüşmek için bir araya geldiler.Toplantıya ayrıca Başbakanlık Müsteşar yardımcılarıyla,Emniyet Genel Müdürlüğü Bürokratları da katıldı.Yapılan Toplantı da Koruma memurlarının alım kriterleri,çalışma şartları ve özlük hakları konusunda görüş birliğine varıldığı belirtiyor.

UZMAN ÇAVUŞ FORMÜLÜ OLACAK MI?

Yapılan Toplantı da Uzman Çavuş formülünün de gündeme geldiği biliniyor.Emniyet bürokratları TSK bünyesinde sözleşmeli çalışan uzman çavuşlardan elde ettiği deneyimlerin pozitif olması münasebetiyle bu formülün devreye sokulabileceğini bildirdi.Uzman Çavuşlar orduyla en az 1 en çok 5 yıllık sözleşme imzalıyorlar ve 45 yaşına kadar görev yapabiliyorlar.Ancak koruma memurlarının görev yerleri ve görev koşulları düşünüldüğünde bu görüşün bir kısmı  uygun bulunmadı ancak bazı maddelerinin koruma memurlarına uyarlanabileceği fikri ağırlık kazandı.

ÜNİVERSİTELİ KRİTERİ OLACAK MI?

İçişleri Bakanı Güler’in de aynı toplantıda, başbakanın konu hakkında Üniversiteli mezunları koruma memuru olarak göreve alalım dediğini belirtmesi üzerine ileride karşılaşılabilecek kanuni zorluklarda göz önünde bulundurularak Üniversiteli adaylarla birlikte lise mezunlarının da koruma memuru olarak alınacağı kaydedildi.

POLiS OLMA iMKANI VAR MI?

Koruma memuru olarak çalışırken görevide üstün hizmet gösteren  kişilerin 5 yıl çalışmak koşuluyla koruma memurluğundan polis kadrosuna geçilebileceği söyleniyor.

Koruma memurluğundan polis olacak kişilerin toplam kadro içindeki payı yüzde 5’i geçemeyecek.

10 YIL YATAY GEÇİŞ YOK

Mevcut Koruma Memuru tasarısına göre görevinde en az 10 çalışmak koşuluyla kurumlar arası geçiş mümkün olacak.Koruma memurluğuna Lise mezunları,yüksek okul mezunları ve Üniversite mezunları başvurabilecek.Koruma Memuru olanlar 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi olacaklar.İlk etapta 10 bin koruma memuru alınacak.Daha sonra bu sayı 30 bine çıkarılacak.Koruma Memurları daha çok Üniversite ve stadlar da görev alacak.Bunun yanında karakollarda da görev yapabilecekler.

Koruma Memurları sivil kıyafetlerle görev yapacaklar.Bu sayede görevlerini daha iyi ifa edebilecekler.

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.