Milli Eğitim Bakanlığı(MEB)Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği

09 Eylül 2013 Pazartesi, 09:16
meb

MEB Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliğini 7 eylül 2013 tarihinde değiştirdi.Eğitim ve öğretimin zorunlu olmasıyla birlikte okulların ortak hareket edebilecekleri bir yönetmelik ihtiyacı doğmuştu. Buna istinaden yapılan yönetmelikle bir çok madde kaldırıldı ya da değiştirildi.

Zorunlu eğitimin kabul edilmesiyle birlikte liselerle birlikte orta okullar ve ilk okullar için eğitim öğretimin ortak yönetmeliğe ihtiyacı oluşmuştu.Tam bu noktada Milli eğitim Bakanlığı yeni bir orta öğretim kurumları yönetmeliği çıkardı.Orta öğretim kurumları yönetmeliğine göre değişen maddeler şu şekildedir.

 1- Fen liseleri,sosyal bilimler liseleri,güzel sanatlar liseleri ile spor liselerinin sınıf mevcutları 30 kişilik olacak.Diğer liseler için ise şube mevcutları 34 kişi olacaktır.Bu rakamlar milli eğitim bakanlığının kontenjanları artırma planlarıyla doğru orantılı olduğu söylenebilir.

2- Tüm orta öğretim kurumlarında bir ders saati 40 dakika olarak belirlenmiştir.

3- Güzel sanatlar liseleri ile spor liseleri ayrı ayrı okul türlerine dönüştürülmüş ve bu durumları yeni yönetmeliğe yansıtılmıştır.

4- Orta öğretim kurumları yönetmeliğinde bir çok durumun yönergelerle düzenleneceği belirtilmiştir.

5- Tüm liselerde kayıt kabulleri,nakil ve geçişleri ortak kriterlere göre düzenlenecektir. Buna göre; aynı okul türünde sınırlama olmaksızın, farklı okul türlerinde ise onuncu sınıfın sonuna kadar nakil yapılabilmesine imkân verilmiştir.

6- Orta öğretim kurumları yönetmeliğinde devam zorunluluğu artırılmış ve özürsüz devamsızlık 10 günle özürlü devamsızlık 45 günle sınırlandırılmıştır.

 7- 6287 sayılı Kanun kapsamında ortaöğretimin zorunlu hale getirilmesine bağlı olarak, öğrencilerin bir ortaöğretim kurumuna kaydettirilmesi ve devamının sağlanması konusunda öncelikle veli sorumlu kılınmış, okul/kurum yöneticileri, millî eğitim müdürleri mahalli ve mülkî idare amirleri ise yaptırım ve mevzuat hükümlerini uygulama konusunda yetkilendirilmişlerdir.

8- Yeni ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde öğrenci başarısı sözlü ve ödevlerle değil proje ve performans çalışmalarıyla değerlendirilecektir.

9- Şehit ve gazi çocuklarının nakillerinde kolaylık sağlanmıştır.

10- Tasdikname kavramı artık yok.Öğrenci durum belgesi var.

11- Orta öğretim kurumları yönetmeliğine göre öğrencinin bir dersten başarılı sayılabilmesi için artık 45 alması yetmeyecek.Başarı puanı 45 den 50 puana yükseltilmiş, öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlenmiştir. Buna göre iki dönem puanının aritmetik ortalaması en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olan öğrencilerin başarılı sayılmasına dair hükümlere yer verilmiş, okul türlerine göre ortalama ile sınıf geçilmesine ilişkin farklılık kaldırılarak bütün okul türleri açısından yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrencilerin başarılı sayılmalarına ve sınıf geçmelerine imkân verilmiştir.

12- Orta okullarda 3 öğretim yılının bütün dönemlerinde taktir alan öğrenciler  üstün başarı belgesi verilmesine karar verilmiştir.

13- Yeni yönetmeliğe göre ortalama yükseltme sınavları artık yok, sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda iki kez (kasım-nisan) yapılacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

14- Öğrenciler artık notlarını bilgi edinme hükümlerine göre itiraz edecekler.

15- Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar ile alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten başarısız olanların sorumlu olarak sınıf geçmelerine imkân verilerek, sınıf tekrarının azaltılması, başarının artırılması hedeflenmiştir.

16- Öğrenciler eğitim haklarını kullanmalarına,disiplin cezaları almalarına yada kayıt şartlarının yitirilmesine Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine yönlendirilmesine ilişkin hükümlere yer verilmiştir.

17- Ortaöğretim kurumlarının hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatili dışındaki resmî tatil günleri konusunda, Ulusal ve Resmî Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği esas alınmıştır.

18- Ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasına bağlı olarak diploma harcı kaldırılmıştır.

19- Zümre öğretmenler kurulu öğrenim süreçleri ve sınavlarla ilgili alınacak kararlarda belirleyici hale getirilmiş olup; sınavların ortak, derslerin blok olarak yapılmasına ilişkin süreç zümre öğretmenler kurulunun önerisine, öğretmenler kurulunun kararına ve okul müdürünün onayına bağlanmıştır.

19- Okul müdürüne, öğrenciyle ilgili acil disiplin durumlarında 10 iş gününe kadar tedbir kararı alabilme yetkisi verilmiştir.

20- Öğretmenlerin mesleki çalışmaları ücretli bir şekilde yapılacaktır.

21-Okullar hayat boyu öğrenme merkezleri haline getirilerek gerekirse hafta sonları da dahil 7/24 açık kalacaklar

MEB ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.