Dershane öğretmenleri mülakatla Meb’e alınacak

Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin’in kamuoyuyla paylaştığı dershane öğretmenlerinin durumu kamuoyunda heyecanla karşılandı.Meb Müsteşarı Yusuf Tekin dershane öğretmenlerinin mülakatla meb’e alınacağını belirtti.

17 Kasım 2013 Pazar, 19:04
yusuftekin

Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin’in kamuoyuyla paylaştığı dershane öğretmenlerinin durumu kamuoyunda heyecanla karşılandı.Meb Müsteşarı Yusuf Tekin dershane öğretmenlerinin mülakatla meb’e alınacağını belirtti.

Yusuf Tekin dershanelerle ilgili bir soruya şu yanıtı verdi.”Dershaneler konusu yeni bir konu değil biz 2010-2014 yılı proğramın da söz konusu durumla ilgili çalışmalar yapacağımızı belirttik.Bu doğrultu da çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Dershanelerin kapatılması ve dönüştürülmesi konusunda çalışmalarımız bitmek üzere ve bir kaç gün içerisinde bakanlar kuruluna sunulacak.Bakanlar kurulu da tasarıyı gerekli görürse yasalaştıracak.TBMM konu hakkında son sözü söyleyecek.Yasa haline gelirse dershaneler 30 Haziran 2014 tarihi itibariyle kapatılacak.

Dershanelere cezai yaptırım yok

Dershanelerin son halini düzenleyen yasa tasarısında hiç bir şekilde dershanelere cezai işlem uygulanacağına dair bir madde yok.Ancak son dönemde bazı basın ve medya grubu konuyu kamuoyuna farklı lanse etti. Bu haberlerin gerçekle hiç bir ilişkisi yok.

Dershanelere dönüşüm için iki model sunulacak

Dershaneler Haziran ayı 2014 tarihi itibariyle kapanacak Bundan sonra dershanelere iki model sunacağız ya özel lise olun yada iki yıl süreyle açık lise olun diyeceğiz.Fiziki konumları özel okul olmaya müsait olanlar hemen özel okullara dönüştürülecek.Özel okullara hemen dönüşemeyenler açık lise olarak iki yıl çalışabilecekler.bu süreçte biz gerekli görülmesi halinde eğitim teşvikleri vereceğiz.Kdv indirimi,ucuz kredi gibi.Gerekli görülmesi halinde bu dershanelerden eğitim hizmeti de alınacak.İki yıl boyunca açık lise olarak faaliyet göstermelerine müsade edeceğiz.

Dershanecilik üzerindeki çalışmalarımız yeni bir konu değil. Biz 2010 ve 2014 yılları stratejik planlarımızda konuyla ilgili çalışma yapılacağını bildirmişiz.Stratejik çalışmalarımız devam etmiş.Amacımız eğitime darbe indirmek değil daha nitelikli bir eğitim sağlamak.Bu gün ana maddeler oluşturuldu ve taslak bir metin oluşturuldu.Bu taslak metini bir kaç gün içerisinde Bakanlar kuruluna sunacağız.Bakanlar kurulu da uygun olur kararı verirlerse TBMM’ye sunulacak ve yasalaşacak.

Dershanecilik sistemiyle ilgili dünyanın bir çok yerinde farklı uygulamalar görüyoruz. Özellikle  uzak doğu ülkelerinde ve güney afrika’da çok yaygın.Batıda da Kanada ve İngiltere de dershaneciliğe fazla prim verilmezken İskandinav ülkelerinde ise dershaneciliğin yaygınlaştığını hatta teşvik edildiğini görüyoruz.

Dershaneye devam eden öğrencilere tercih hakkı vereceğiz

Halihazırda dershaneye devam eden öğrencilerin özel okula dönüşen dershanelerinde kalma tercihiyle birlikte ya da devam ettiği okula gitme tercihi sunacağız.Öğrenci iki şıktan birini tercih edecek.Özel okulu tercih ederse ona da teşvik vereceğiz.Amaç öğrencinin dershane ve okul ikileminden kurtarılması olacak.Bundan sonra ülkemizde dershanecilik kavramı kalmayacak eğitim bölünmeyecek ya devlet okullarında yada özel okullarda devam edecek.

Dershane öğretmenleri mülakatla MEB’e alınacak

Dershanelerin kapatılmasının ardından bur da çalışan personelin mağdur edilmemesi için onları belli bir yaş şartı ve belli bir çalışma zorunluluğunu tamamlayanları mülakatla devlet okullarına alacağız ve onların deneyimlerinden faydalanacağız.

Özel dershanelerde öğretmen olarak görev yapan personelin öncelikle çalıştığı kurumun kapanması şartı var.Şayet kurum kapatılmış ve özel okula dönüşememiş ise bu sefer bu personelin yaş ve prim gününe bakacağız.Şayet belli bir yaşta ve çalışma süresini tamamlamışsa bunları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine mülakatla alacağız.

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.