Emekliye 1200 liralık seyyanen zam için yılbaşı bekleniyor

Emekli maaşlarına seyyanen 1200 liralık zam yılbaşından itibaren ödenmeye başlanacak.

12 Kasım 2015 Perşembe, 18:48
maaş

Ak Partinin 1 Kasım seçim vaatlerinin en önemlilerinden bir tanesi de emekli maaşlarına yapılacak olan yıllık 1200 liralık seyyanen zam.Emekli maaşlarına aylık 100 liralık seyyanen zam için yılbaşından itibaren düğmeye basılması ve bu zamların ödenmesi bekleniyor.Konu ile ilgili olarak Akşam Gazetesinde yer alan haber şu şekilde:

SEÇİMLERDEN tek başına iktidar olarak çıkan AK Parti, vaatlerini hayata geçirmek için düğmeye basıyor. Öncelikler arasında emeklilere yönelik vaatler de dikkat çekiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, geçen hafta kurmaylarıyla yaptığı ‘strateji toplantısı’nda gerekli adımların atılması için talimat verdi. 100 günlük Eylem Planı hazırlığı yapılırken, bu planda öncelik 10 kesime verilecek. Yılbaşına kadar emeklilerden taşerona, asgari ücretliden polislere kadar farklı kesimlere yönelik düzenlemeler çıkarılacak. Diğer vaatler de, peş peşe 2016 yılında devreye girecek.

YILBAŞINA KADAR ÇIKACAK

İşte AK Partili bakan ve yöneticilerle ekonomi yönetiminin detaylar üzerinde çalışmaya başladığı öncelikli adımlar:

– Asgari ücretlinin halen bin TL olan ücreti, 1.300 liraya çıkarılacak. Hükümetin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na teklif edeceği rakamın, 2016 yılı başından itibaren verilmeye başlanması planlanıyor.

ESNAF DA RAHATLAYACAK

– Söz konusu planlamada esnafı rahatlatacak adımlar da öncelikli. 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek ve 51 ilde uygulanan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta priminde esas alınan ’10 işçi çalıştırma zorunluluğu’ kalkacak.

– Taşeron çalışanlarla ilgili vaat de öncelikli hayata geçirilecek. Kamuda çalışan 200 bini aşkın taşeronla ilgili gerekli adım yıl sonuna kadar atılacak. 2016 başında bu kesim de, kamunun kadrolu personeli olacak.

– Polislerin ek göstergesi 2 bin 200’den 3 bine çıkarılacak. Emniyet hizmet tazminatı da yüzde 25 artacak. Bu adım da öncelikli pakette yer alacak. Askerlerle ilgili düzenlemenin de eklenmesi bekleniyor.

Evin %15’i devletten

– Ev sahibi olmak isteyenler, gerekli paranın dörtte birini bankada biriktirirse, evin bedelinin yüzde 15’ini devlet verecek.

– Kadınlara 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredinin yanında, doğum izninde geçirdikleri süre de kıdemlerine işlenebilecek.

Aylık 100 liralık fark

– Emeklilerin maaşına yıllık 1.200 TL ek katkı getirecek adım hızla atılacak. Maaşlara aylık 100 TL’lik fark yansımış olacak.

– Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 10’luk prim kesintisi kalkacak.

– Çiftçiye daha ucuz yem ve gübre sağlanacak. Bunun için yem ve gübredeki KDV kaldırılacak.

Kaynak:aksam.com.tr

BU HABERLERE DE BAKTINIZ MI?

BU HABER İLE İLGİLİ YORUMLARINIZA İHTİYACIMIZ VAR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

*

Siteye Reklam vermek için 05316910001 nolu telefonu arayabilirsiniz.